Author: Nick Rankin First published: 02-02-2009 19:58 Modified: 20-09-2016 22:06 Category: Older Reports

WOODIES NATIONAL T&F CHAMPIONSHIPS

Morton Stadium, Santry

MEN: 200m Final : 1 P Brizzel (Ballymena & Antrim) 21.33, 2 D Graham (Sli Cualann) 21.58, 3 D Hynes (Menapians) 22.31.

200m Heats: A: 1 G Ryan (Nenagh Olympic) 21.56, 2 B Doyle (Harrow) 21.71, 3 N Hogan (DSD) 22.12. B: 1 P Brizzel (Ballymena and Antrim) 21.75, 2 D Hynes (Menapians) 22.68, 3 C Lynch (Iveragh) 23.48. C: 1 D Graham (Sli Cualann) 21.67, 2 D Tobin (Clonliffe) 22.35, 3 K Cogley (Menapians) 22.75.

400m Heats: A: 1 P McKee (Beechmount) 48.43, 2 G Kennedy (Tullamore) 49.30, 3 K Ware (Togher) 49.40q. B: 1 D McCarthy (Le Cheile) 48.32, 2 A Burke (Crusaders) 49.41a, 3 S Taggart (Donore) 49.95 (dnq). C: 1 D Gillick (DSD) 47.38q, 2 K Walsh (Togher) 49.42 (dnq), 3 M O'Sullivan (Metro/St Brigids) 50.06. D: 1 B Doyle (Harrow) 48.29, 2 B Murphy (UCC) 48.66q, 3 J Saulters (N.Down) 49.92 (dnq).

800m Heats : A: 1 T Chamney (Crusaders) 1:55.08 , 2 N Tuohy (Ferrybank) 1:56.59, 3 P Hamilton (City of Derry) 1:57.06, 4 J Warne (Doheny) 1:57.16q. B: D Campbell (St Coca's) 1:56.92q, 2 A Raymond (Lagan Valley) 1:57.03q, 3 K Fahy (Rathfarnham) 1:57.39. C: 1 F Kelly (Raheny) 1:52.23, 2 E Everard (Kilkenny) 1:53.52, 3 E Flynn (Rathfarnnham) 1:53.55q, 4 K McCloy (Mid Ulster) 1:55.49q.

1500m Heats : A: 1 C Costello (Star of the Sea) 3:58.87, 2 R Corcoran (Raheny) 3:58.93, 3 E Healy (DSD) 3:58.97 . B: 1 A Cragg (Clonliffe) 3:49.68, 2 D McCarthy (West Waterford) 3:54.96,3 E Dunleavy (Sligo) 3:55.31, 4 D Cummins (West Waterford) 3:55.66q, 5 B Maher (KCH) 3:57.66q, 6 D Birmingham (Raheny) 3:59.08q. C: 1 L Reale (Limerick) 3:57.71, 2 C Rooney (Clonliffe) 4:00.96, 3 M Conroy (Sligo) 4:00.99q.

10,000m : 1 V Mulvey (Raheny) 29:58.35, 2 J McAllister (St Malachy's) 30:11.06, 3 P Matthews (DSD) 30:15.59.

400m Hurdles Semi-finals: A J Miller (DCH) 53.77, 2 A Burke (Crusaders) 55.03, 3 J Fagan (Kilkenny CH) 55.11, 4 R McAvoy (Lisburn) 56.03q, 5 C Minn (Clonliffe) 56.24q. B: 1 L McDermid (DSD) 54.17, 2 C Quinn (Lagan Valley) 55.05, 3 R Foolkes (Togher AC) 57.45.

3000m S/Chase : 1 E O'Neill (Crusaders) 8:56.62, 2 M Kirwan (Raheny) 9:01.81, 3 S Scullion (N. Belfast) 9:21.65.

Shot : 1 J P Leahy (Limerick) 15.77, 2 S Breathnach (Galway) 15.52, 3 G Nagle (Star of the Sea) 13.92.

56lb Height: 1 S Fitzpatrick (N.Laois) 4.20, 2 D Barry (Star of the Sea) 4.20, 3 SD Breathnach (Galway) 4.00.

High Jump : 1 M Crowley (DCH) 2.10, 2 A O'Dwyer (Kilkenny CH) 2.05, 3 I Muntean (Galway) 2.00.

Long Jump: 1 S Fleming (Crusaders) 7.41, 2 D O'Farrell (Borrisokane) 7.40, 3 L Leung (B&A) 6.99.

WOMEN: 200m Final : 1 J Cuddihy (UCD) 23.33 (PB), 2 E Maher (Kilkenny) 24.01, 3 M Murphy (Ferrybank) 24.57.

200m Semi-finals: A. 1 J Cuddihy (UCD) 24.45, 2 M Murphy (Ferrybank) 25.02, 3 C Brady (Celbridge) 25.48. B 1 E Maher (Kilkenny CH) 24.87, 2 G Hynes (Galway CH) 25.25, 3 K Carson (B&A) 25.39, 4 H Murphy (Ferrybank) 25.49q, 5 S Quinn (Lisburn) 25.57q.

400m Heats: A: 1 M Carey (Dublin Striders) 56.48, 2 M Rodgers (Abbey) 57.50, 3 C Cuddihy (KCH) 57.58, 4 M McCarthy (DCH) 58.07q. B: 1 J Cuddihy (UCD) 54.84, 2 C McGlynn (Templeogue) 56.44, 3 J Zebo (Leevale) 57.04, 4 C McSweeney (Leevale) 57.14q.

5000m Walk : 1 A Loughnane (Craughwell) 22:22.24, 2 L Reynolds (Mohill) 25:47.58, 3 D Carolan (Sli Cualann) 27:39.02.

Discus : 1 R Kaweicz (SLOT) 46.33, 2 E O'Keeffe (KCH) 45.02, 3 E Massey (North Down) 35.73.

Hammer : 1 E O'Keeffe (Kilkenny CH) 67.80, 2 R Akers (Marian) 50.60, 3 AM Cronin (Old Abbey) 49.63.

Javelin: 1 L Kerr (Lagan Valley) 47.62, 2 J O'Sullivan (Cushinstown) 45.74, 3 O McDonald (St Peter's) 36.55.

Triple Jump : 1 M McCloone (Tir Chonaill) 12.38, 2 S Barry (DSD) 12.34, 3 A Hoey (Crusaders) 11.49.

Pole Vault : 1 C Wilkinson (Ballymena & Antrim) 2.70m, 2 E O'Meara (Borrisokane) 2.60, 3 S Loscher (Roundwood & District) 2.40.

Back to Top